Odrzucenie skargi o wznowienie postępowania uzasadnienie
Postanowienie wydane na posiedzeniu niejawnym sąd doręczy Ci z urzędu, sporządzając od razu uzasadnienie w wypadku, gdy na to postanowienie przysługuje zażalenie (por. art. 357 § 2 k.p.c.).„ Brak uzasadnienia wyroku stanowi tzw. inną przyczynę niedopuszczalności skargi kasacyjnej skutkującą wydaniem postanowienia o odrzuceniu skargi kasacyjnej na podstawie art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi".. ); 5) odrzucenia wniosku o przywrócenie terminu (art. 88 p.p.s.a.. ); 3) odmowy dopuszczenia od udziału w sprawie (art. 33 § 2 p.p.s.a.. Skarga będzie podlegała oddaleniu, gdy okaże się, że okoliczności uzasadniające powołane podstawy wprawdzie istnieją, ale nie pozostają w związku przyczynowym z treścią zaskarżonego rozstrzygnięcia.DOPUSZCZALNOŚĆ SKARGI O WZNOWIENIE POSTĘPOWANIA Art. 399.. (GZ 25/04 postanowienie NSA z dnia 07.07.2004 r.).Wniosek o wznowienie na korzyść złożyć może w razie śmierci skazanego osoba najbliższa.. Na podstawie określonej w art. 401 postępowanie może być wznowione również w razie zakończenia go postanowieniem.401 1 wznowienie postępowania na podstawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, nie było jeszcze prawomocne na skutek wniesienia środka odwoławczego, który został następnie odrzucony, termin biegnie od dnia doręczenia postanowienia o odrzuceniu, a w wypadku wydania go na posiedzeniu jawnym - od dnia ogłoszenia tego postanowienia.Do postanowień tych należą: postanowienie o odrzuceniu skargi, o umorzeniu postępowania, o odrzuceniu skargi kasacyjnej i o odrzuceniu wniosku o wznowienie postępowania..
410 Kpc (odrzucenie skargi o wznowienie postępowania) - komentarz.
Postępowanie wznawia się z urzędu tylko w razie ujawnienia się jednego z uchybień wymienionych w art. 439 § 1 Kodeksu postępowania karnego, przy czym wznowienie postępowania jedynie z następujących powodów: Odrzucenie skargi o wznowienie postępowania.. zasądzenie od pozwanych na rzecz powódki kosztów postępowania według norm przepisanych.Skarga o wznowienie powinna czynić zadość warunkom pozwu oraz zawierać oznaczenie zaskarżonego orzeczenia, podstawę wznowienia i jej uzasadnienie, okoliczności stwierdzające zachowanie terminu do wniesienia skargi oraz wniosek o uchylenie lub zmianę zaskarżonego orzeczenia.Skarga o wznowienie postępowania może obejmować orzeczenia sądów różnych instancji.. Odrzucił bowiem skargę o wznowienie postępowania bez przeprowadzenia dowodów przedstawionych przez skarżącą, a mających na celu wykazanie podstawy wznowienia i uprawdopodobnienia okoliczności stwierdzających zachowanie terminu.. Czytaj: Procedura cywilna do poprawy - MS szykuje obszerną nowelizację>>Sąd Apelacyjny odrzucił skargę Artura L. o wznowienie postępowania zakończonego postanowieniem tego sądu oddalającym zażalenie skarżącego na postanowienie Sądu Okręgowego o uznaniu i stwierdzeniu wykonalności wyroku Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej..
); 2) odrzucenia skargi o wznowienie postępowania (art. 280 § 1 p.p.s.a.
); 4) przywrócenia terminu albo odmowy przywrócenia terminu (art. 86 § 3 p.p.s.a.. Z art. 524 § 1 k.p.c. wynika, że uczestnik postępowania może żądać wznowienia postępowania zakończonego prawomocnym postanowieniem orzekającym co do istoty sprawy, jednakże wznowienie postępowania nie jest dopuszczalne, jeżeli postanowienieSkarga o wznowienie postępowania - odrzucenie Postanowienie SN z 4.7.2008 r., I CZ 139/07W przypadku bezzasadności podstaw wznowienia sąd oddala skargę o wznowienie postępowania.. Spis treści.. Sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie przepisanego terminu, niedopuszczalną lub nieopartą na ustawowej podstawie.. Podobnie jak w przypadku wyroków, tak w przypadku postanowień kończących postępowanie w sprawie skarga kasacyjna do NSA przysługuje, jeżeli przepis szczególny nie .W postępowaniu przed sądem II instancji kontrowersyjne wydaje się z kolei wprowadzenie zażalenia poziomego od postanowienia tego sądu o odrzuceniu apelacji (art. 3922 § 1 KPC)..
- Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego.
Sąd odrzuca skargę o wznowienie postępowania wniesioną po upływie przepisanego terminu, skargę niedopuszczalną lub nieopartą na ustawowej podstawie.Skarga o wznowienie postępowania podlegała odrzuceniu.. Przypadki odrzucenia apelacji nie zdarzają się często i pozostawienie ich kontroli Sądu Najwyższego nie godziłoby w sprawność postępowania, ani nie .Przed gruntowną nowelizacją KPC (ustawa z dnia 4 lipca 2019 r. - o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw) często w praktyce zdarzało się, że pomimo wniesienia przez stronę postępowania cywilnego wniosku o doręczenie orzeczenia albo zarządzenia z uzasadnieniem, po jego otrzymaniu, wcale nie wnosiła np. apelacji od wyroku (zgodnie z danymi .Zażalenie w postępowaniu cywilnym jest zwykłym środkiem odwoławczym, który prowadzi do zmiany lub uchylenia postanowienia sądu albo zarządzenia przewodniczącego wydanego w pierwszej instancji.. Zażalenie jest tzw. środkiem względnie dewolutywnym - oznacza to, że w zasadzie rozpatrywać je powinien sąd wyższej instancji niż sąd wydający orzeczenie, jednakże są od tej zasady .W przypadku zażalenia również musisz zgłosić odpowiedni wniosek w terminie jednego tygodnia od dnia ogłoszenia postanowienia (por. art. 357 § 1 k.p.c.)..
W wypadkach przewidzianych w dziale niniejszym można żądać wznowienia postępowania, które zostało zakończone prawomocnym wyrokiem.
odrzucenie skargi na wznowienie postępowania z dnia 5 grudnia 2016 roku jako wniesionej po upływie przepisanego terminu, II.. Postanowienie może być wydane na posiedzeniu niejawnym.. W braku jednego z tych wymagań sąd skargę odrzuci.odrzuceniu skargi o wznowienie postępowania, kończące postępowanie w sprawie, wydane przez sąd, który orzekał w sprawie prawomocnie zakończonej w drugiej instancji, podlega więc na podstawie art.art.. 410 § 1 k.p.c. poprzez odrzucenie skargi o wznowienie, mimo oparcia jej na ustawowej podstawie wskazanej w art. 403 § 2 k.p.c., tj. na zdarzeniach szczegółowo opisanych w punkcie I uzasadnienia skargi, stanowiących nowo wykryte przez pozwanego środki dowodowe w postaci dowodu z zeznań świadka J. D. oraz dowodu z dokumentu - faktury (.). z dnia 22 czerwca 2012 r. wystawionej powodowi przez świadka J. D.,w sprawie (art. 5191 § 1 k.p.c.).. );W sytuacji, w której sąd oddalił skargę o wznowienie postępowania cywilnego, a sądem tym był sąd II instancji (tak wydaje się być w przypadku opisanym w pytaniu, bowiem sądy apelacyjne nie rozpoznają spraw w I instancji), stronie nie przysługuje zażalenie na postanowienie o oddaleniu skargi o wznowienie postępowania, jak również zażalenie na postanowienie o odrzuceniu tej skargi.W rezultacie, skarga o wznowienie postępowania podlega odrzuceniu zarówno wtedy, gdy zostanie wniesiona z uchybieniem wskazanego terminu lub gdy nie opiera się na ustawowej podstawie wznowienia, jak i wtedy, gdy zostanie ustalone, że powołana w skardze ustawowa podstawa nie zachodzi (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 23 maja 2006 r., I FSK 30/06 LEX nr 305389).sierpnia 2014 r., sprecyzował skargę o wznowienie postępowania w ten sposób, że wniósł o wznowienia postępowania zakończonego wyrokiem Sądu Apelacyjnego z dnia 29 sierpnia 2007 r., i postanowieniem tego Sądu z dnia 6 września 2010 r., oraz powtórzył wcześniej przedstawione uzasadnienie żądania wznowienia postępowania.Wniesiona skarga o wznowienie postępowania okazała się niedopuszczalna z mocy ustawy.. akt II SO/Sz 46/08 dotyczącej wniosku P. J. o wymierzenie Prokuratorowi grzywny p o s t a n a w i a odrzucić skargę o wznowienie postępowania1) zawieszenia postępowania albo odmowy podjęcia postępowania (art. 131 p.p.s.a.. Sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie przepisanego terminu, niedopuszczalną lub nieopartą na ustawowej podstawie.. W uzasadnieniu swego postanowienia Sąd Apelacyjny wskazał, że przepisy art. 1212-1217 KPC regulujące postępowanie o uznanie i stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego nie zawierają .Art.. przeprowadzenie dowodów wnioskowanych w uzasadnieniu niniejszego pisma na fakty tam powołane, III..
Komentarze
Brak komentarzy.